Recenze Trigger 2014, 12m2

28.03.2014 22:11

Trigger 2014 12m2. Trigger  je následovníkem modelu 2013 který je nadmíru povedený, a to se odráží v jeho mezinárodním hodnocení.  Nebylo tedy třeba kite měnit zásadně, k vylepšením ale přesto došlo.

První seznámení.

Nový Trigger se mě dostal do rukou už v Lednu, nicméně počasí snowkitu nepřálo a na vodu jsem se dostal až za pár týdnů. První překvapení je balení. Vrátil se starý dobrý velký, pevný baťoh s popruhy na upevnění prkna, pevnými popruhy na ramena a několika kapsami. Kapsy na Bar a pumpu jsou tam také. V uplynulých letech skoro všichni výrobci tohle redukují, tedy příjemné překvapení. Do Baťohu se při troše snahy vejdou dva kity. Bar 2014 je evolucí 2013. Nově se vrací stoperball změnila se povrchová úprava kovových částí, letos se znovu nosí mat namísto lesku. Lajny jsou rakouské FL-14 a FL-10 které dříve mohl používat pouze North. Tedy to nejlepší z lajn, co je na trhu. Tenké, pevné, s minimálním průtahem. To že jsou lajny tenké má výhodu v menším odporu vzduchu = přímější reakce kitu. Bar je lehký s příjemným gripem . Nastavování depoweru je nejjednodušší jaké může být. Konec depower lajny má suchý zip který má protikus na kovovém elementu nastavování . Při utažení  tak lze lajnu uklidit a nemotá se pak okolo ostatních lajn. Celkově je bar hodně příjemný. 

Kite je letos v pozměněných barvách. Zůstává hlavní modrá a je zde dominantní logo ,,b,,. Design je moderní, nepřehlédnutelný. Zůstává možnost naladění vyvázání dle větru a preferencí ( freeride-wawe), Rozsah použití se tedy nemění. Kite je one-pump, materiál Decron a Ripstop, trojité prošití zámku hlavního banu, proti kvalitě zpracování nelze nic namítat.

Ve vzduchu.

Trigger je známí svoji hodností, hbitostí  a konstantní tahem v celém letovém okně. V tomhle se nic nezměnilo. Kite nikdy nikoho nevytrestá za chybu a poslušně čeká ve vzduchu, i když se člověk zrovna koupe bez prkna po nějakém nepovedené parádě.  Restart z vody je, jak už je dnes dobrým zvykem, snadná záležitost. V klidném větru bez vln, se kite restartuje skoro sám. Běžně ale odcestuje na kraj okna, postaví se na ucho a čeká na povel. Tah na baru je příjemný, spíš menší. Není to ale na úkor citu a výhodou je že to člověka tolik neunavuje. Trochu mě překvapila jakou sílu kite generuje směrem vzhůru při přitažení baru,  přitom je ale vše pod kontrolou. Tah je konstantní i když se kite ostře pošle do loopu, což není problém protože zatáčí tak rychle že některá Céčka můžou závět. Depower je masivní, navíc je zde možnost nouzového maximálního stažení kitu v extrémních podmínkách. Umožňuje to nastavování  na baru. Větrný rozsah je velký. Současné moderní konstrukce jsou v tomhle opravdu mnohem dál. Kdo jezdí kite starý pět let by se divil co současné nové kity dokážou.  Trigger v tom není výjimkou.  Jezdil jsem několik současných hybridních kitů, všechny byly až na jeden poměrně dobré. Neliší se jen v detailech a hlavně v rychlosti a stabilitě. Každý má ale jiné preference, někomu vyhovuje třeba pomalý kite s velkým tahem, jinému zase rychlý výbušný. Trigger spojuje mnoho vlastností,  které jsou žádány, nic ale nedělá jen napůl, spíš naopak. Doporučuju vyzkoušet a udělat si vlastní názor. Při rozhodování určitě hraje roli i cena, potom je Trigger opravdu hodně muziky za málo peněz. Evropské ceny jsou na podobné úrovni jako všichni, s českým dovozcem je ale rozumná domluva.